Karolina Umińska Gabinet Wsparcia i Rozwoju

Psycholog coach trener pomoc wsparcie

"Podziel się swoją wiedzą i przemyśleniami. To jest droga do osiągnięcia nieśmiertelności."

Dalajlama

Wiesz, dokąd zmierzasz? Lub co chciałbyś osiągnąć? Cele przydają się w wielu sferach naszego życia. Warto je sobie konkretyzować, aby pomagały: • w relacjach z innymi osobami, • w realizowaniu Twoich pasji, • uczyć się nowych umiejętności i zdobywać kompetencje zawodowe.

Jak możesz to zrobić?

KROK 1 Określ w jakim obszarze życia będziesz wyznaczał swój cel (np. ciało, relacje, praca, emocje, umiejętności i wiedza, pieniądze itd.)

KROK 2 Sformułuj swój cel pozytywnie, zacznij od słów, np. “chcę…”

KROK 3 Zastanów się czy ten cel wynika z Twoich chęci i potrzeb czy może jest to czyjeś oczekiwanie względem Ciebie? Jeśli cel okazałby się nie Twój – przemyśl, czy chcesz do niego dążyć?

KROK 4 Określ do kiedy chcesz to osiągnąć. Wyznacz sobie konkretny termin! Czym deadline będzie bardziej konkretny, tym lepiej – np. Do 1 maja, do końca roku..

KROK 5 sprawdź, czy ten cel jest wykonalny i możliwy do zmierzenia, żebyś wiedział, kiedy go osiągniesz (np. “chcę schudnąć 10 kg”, gdy waga pokaże 10 kg, wiem,że go osiągnęłam, „chcę napisać i wydać książkę”, „chcę kazdego dnia powiedzieć sobie coś miłego” )

KROK 6 Zastanów się, jak Twój cel wpłynie na pozostałe obszary Twojego życia, w których funkcjonujesz (np. na rodzinę, pracę, czas wolny, itd.). Czy będą Ci te sfery sprzyjać, pomagać? Jak możesz z nich zrobić swojego sprzymierzeńca?

Wyznaczając cel, możesz zadawać sobie pytania:

Co chcę osiągnąć?

Co i jak dokładnie będę robił/a, aby tak się stało?

Kiedy i do kiedy osiągnę cel?

Jakie zasoby (umiejętności, cechy, zdolności) już mam, a jakie muszę zdobyć?

Skąd będę wiedział/a, że już osiągnąłem/łam ten cel?

Jak to zmierzę? Co potrzebuję, aby to zrobić?

Czyja pomoc będzie ważna dla realizacji celu?

Po więcej praktycznych treści – zapraszam na indywidualną sesję coachingową!

Proces coachingu, pomoże Ci dostrzec nowe możliwości i zmienić swoje nawyki i przekonania tak, aby działały na Twoją korzyść!